V tejto úlohe je možné použiť podmnožinu GTM bez dodatočných úprav - nehovoríme tu o zjemnení riešenia.
Úloha zahŕňa porovnanie charakteristík aktuálneho problému s problémami uloženými v databáze udalostí. Vstupno-výstupné vzťahy sú znázornené na obrázku 1. Enquiry number je dobre použitelná informácie, ktorá je vlastne vedľajším produktom úspešného porovnávania. Interpretácia porovnávania ako korelácie:
Databáza udalostí | Popis 2. prípadu |
Popis (nového) problému | Popis 1. prípadu |
Výsledok porovnávania | Zvolená trieda |
Táto úloha zahrňa voľbu GTM a jeho adaptáciu modifikáciou typu inferencie. Porovnáva aktuálny popis problému voči stavu siete, a snaží sa nájsť vysvetlenie problému výrazmi používanými v sieti. Vstupno - výstupné vzťahy sú znázornené na obrázku 3.
Úloha je podobná ako 'porovnanie s existujúcimi problémami', takže korelácia je (viac-menej) prirodzenou voľbou. Bohužial potrebujeme abstraknejší typ inferencie, aby sme mohli 'premeniť' informáciu o stave siete na niečo zrozumitelnejšie pre KBS.
Úloha vyžaduje zostrojenie inferenčnej štruktúry z elementárnych, základných častí. Pracuje s výsledkom neúspešného porovnávania a s pokusom o usmernenie, a hľadá možnú najlepšiu otázku, ktorú môže položiť užívateľovi na získanie pomocnej informácie. Vstupno-výstupné vzťahy sú znázornené na obrázku 4.
Úloha je analytická, ale nie je však jasné mapovanie na GTM. Našťastie, nie je zložitá úloha zostrojiť inferečnú štruktúru z elementárnych častí, základov. Úloha si zvolí výsledok porovnania () zo všetkých pokusov o porovnanie v iných úlohách, vyberie určitý problematický aspekt, ktorý potrebuje byť zjemnený (), následne urobiť premapovanie, aby mohla byť sformulovaná otázka ohľadom problematického aspektu. Štruktúra inferencie je znázornená na obrázku 5.